Prawo wspólnotowe sprawia, że wszystkie kraje Unii Europejskiej muszą dzielić między siebie przepisy dotyczące przewozu towarów oraz usług. Dzięki temu przewóz ten jest prosty i szybki w obrębie Unii. Z tej też przyczyny powołano do życia ERRU, który ma na celu unifikować informacje o przedsiębiorstwach transportowych.

Czym jest ERRU?

ERRU jest angielskim skrótem, który dokładnie brzmi: European Register of Road Transport Undertakings. Jest to jeden wielki rejestr, który zbiera wszystkie europejskie rejestry przedsiębiorców transportu drogowego. W Polsce jest to KREPTD. Dzięki temu w ramach ERRU można znaleźć informacje o nazwie firmy, posiadanych licencjach czy pojazdach wśród wszystkich przedsiębiorców z licencją na spedycję czy licencją transportową.

Cele ERRU

Nietrudno jednak zgadnąć, że jest to rejestr szeroki i mający na celu uporządkowanie informacji. Wszystkie europejskie rejestry dla przewoźników drogowych utworzono, by:

  • Stworzyć dostęp do wiedzy dla osób zainteresowanych działalnością przedsiębiorców transportu drogowego;
  • Uzyskać kompletną, dokładna i aktualną bazę danych przedsiębiorców dla wszystkich krajów Unii Europejskiej;
  • Umożliwić analizę danych za pośrednictwem formy elektronicznej1.

Te podstawowe cele pozwalają na dostęp do rejestru przez upoważnione organy, które mogą łatwo integrować wiedzę na terenie Wspólnoty. Umożliwia to zapewnienie uczciwej konkurencji oraz szybkie działania mające na celu rozwój tej branży oraz nadzór i kontrolę nad nią.

1https://gitd.gov.pl/dla-przedsiebiorcow/kreptd/, dostęp: 16.10.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *