Chcąc rozpocząć działalność w zakresie przewozu towarów lub osób, należy dysponować nie tylko odpowiednimi pozwoleniami z zakresu poruszania się po drogach (lub kierowców z takimi dokumentami), ale także certyfikaty regulujące sposób działania firmy i wskazujące na wiedzę przedsiębiorcy.

Dlaczego potrzebny jest kurs?

Aby otrzymać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika czy spedycji, należy ukończyć odpowiedni kurs oraz zdać egzamin. Dlaczego jest to tak istotne? Bowiem na tej podstawie można otrzymać pozwolenie na założenie firmy zajmującej się przewozem towarów lub osób.

Jak wygląda kurs pod certyfikat?

Aby uzyskać dostęp do zdawania egzaminu, trzeba przejść kurs przygotowawczy. Trwać on może od 30 do 40 godzin i w jego cenie może być wliczonych wiele rzeczy, od materiałów dydaktycznych po zestawy pytań egzaminacyjnych. Wszystko zależy od tego, jakie centrum szkoleń wybiera przyszły przedsiębiorca. Zwykle kurs na certyfikat kompetencji zawodowych skupia się na:

  • Prawie handlowym, cywilnym i podatkowym,
  • Regułach rządzących rynkiem,
  • Normach technicznych w zakresie prowadzenia działalności,
  • Bezpieczeństwie drogowym.

Skuteczność kursu

Średnia zdawalność jest różna, w zależności od szkoły. Jednak dobre centra szkoleń osiągają wynik na poziomie 90-100% w grupie1. Wszystko zależy od użytych metod oraz tego, co wchodzi w skład ceny kursu, czyli jak przedsiębiorca może się do zagadnień przygotować.

1http://www.certyfikatkompetencjizawodowychcpc.pl/pytaniaiodpowiedzi.html, dostęp: 16.10.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *