Każdy przedsiębiorca, który chce zajmować się przewozem towarów lub osób, musi uzyskać pozwolenie od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jednak jakie warunki musi spełniać i kto tak naprawdę powinien starać się o uzyskanie certyfikatu?

Kiedy możesz ubiegać się o pozwolenie?

Prawo Unii Europejskiej – prawo wspólnotowe – określa dokładnie osoby, które mogą ubiegać się o przyznanie licencji przewoźnika. Chodzi osoby, które dysponują certyfikatem kompetencji zawodowych w odpowiednim zakresie. Aby go otrzymać, muszą spełnić poniższe warunki:

  • Ukończyć 18 lat;
  • Przystąpić do kursu przygotowawczego;
  • Zdać państwowy egzamin uprawniający do zarządzania firmą.

Warto dodać, że nie trzeba mieć obywatelstwa polskiego czy karty pobytu. Z ofert mogą korzystać na równi z obywatelami Unii Europejskiej także obywatele Ukrainy czy Białorusi lub Rosji.

Kiedy powinieneś ubiegać się o certyfikat?

Zgodnie z prawem każda osoba, która prowadzi firmę transportową lub spedycyjną powinna posiadać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika. To także takie osoby, jak małżonkowie właściciela firmy transportowej czy osoby, które zamierzają pełnić funkcję przynajmniej kierownika transportu. Obecne przepisy mówią wyraźnie – każdy, kto chce założyć firmę transportową czy spedycyjną, musi dysponować odpowiednimi pozwoleniami i licencjami. Dlatego lista osób, które powinny ubiegać się o odpowiednie licencje jest dość długa. Znajduje się na niej każdy, kto „w przyszłości będzie ubiegać się o licencję transportową, licencję spedycyjna czy też zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego”1.

1http://www.certyfikatkompetencjizawodowychcpc.pl/certyfikat.html, dostęp: 16.10.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *