Aby rozpocząć działalność firmową w zakresie przewozu towarów lub osób, należy wykonać szereg czynności, które mają za zadanie nie tylko sprawdzenie umiejętności danego przedsiębiorcy, ale także rzetelne działanie firm na europejskim rynku. Jakie dokumenty trzeba zatem uzyskać?

Certyfikat

Zanim zaczniesz myśleć o licencji transportowej czy licencji spedycyjnej, to musisz uzyskać certyfikat, który będzie potwierdzał Twoje umiejętności w zakresie zarządzania firmą transportową. Taki egzamin możesz zdać po przejściu specjalnego kursu przygotowawczego.

Firma

Certyfikat uprawnia Cię to do rejestracji firmy w Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego, w którym od 2016 roku zbierane są dane o wszystkich firmach zajmujących się spedycją czy transportem. Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika pozwoli Ci na pojawienie się w tym rejestrze.

Licencja

Na koniec możesz zacząć występować o licencje. Wśród wymaganych dokumentów do licencji transportowej międzynarodowej jest druk LR11. Jest to wniosek o udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji wspólnotowej dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu rzeczy. Jest to druk dostępny na stronie GITD – zapoznaj się z nim i zacznij funkcjonowanie jako firma transportowa.

1https://gitd.gov.pl/dla-przedsiebiorcow/licencjezezwolenie-na-wykonywanie-zawodu-przewoznika-drogowego/przewoz-rzeczy/wnioski-i-druki-do-pobrania/, dostęp: 16.10.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *