Aby skutecznie i zgodnie z prawem zajmować się przewozem osób lub rzeczy, należy uzyskać specjalny certyfikat kompetencji zawodowych, a następnie ubiegać się o konkretną licencję. W kontekście przewozu osób na terenie Wspólnoty i poza nią warto wiedzieć, jakie są rodzaje możliwych zezwoleń.

Międzynarodowe przewozy regularne

Pierwszym rodzajem pozwolenia jest zezwolenie na międzynarodowe przewozy regularne. Obejmują one:

  • Przewozy regularne na terenie Unii Europejskiej;
  • Przewozy regularne poza terenem Unii Europejskiej.

Osoby posiadające certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika mogą ubiegać się o licencję na przewóz osób w trybie międzynarodowym. Muszą złożyć odpowiednie dokumenty, poprzeć je wnioskiem oraz wskazać między innymi taryfę oraz rozkład, o ile rzecz dotyczy linii w Unii Europejskiej, oraz rozkład jazdy czy umowę z zagranicznym przewoźnikiem, jeśli chodzi o miejsca poza Wspólnotą.

Przewozy inne niż regularne

Zasadniczo w ramach przewozów osób przez firmy z licencją transportową mówimy o dwóch rodzajach:

  • Przewozy wahadłowe;
  • Przewozy okazjonalne.

Pierwsze z nich polegają na wielokrotnym przewozie grup zorganizowanych tam i z powrotem, między tym samym miejscem początkowym i docelowym. Przy tym miejsce docelowe i początkowe to także miejsca rozpoczęcia i zakończenia usługi przewozowej.

Drugie z nich to „przewóz osób, który nie stanowi przewozu regularnego, przewozu regularnego specjalnego albo przewozu wahadłowego”1.

1https://gitd.gov.pl/dla-przedsiebiorcow/zezwolenia/przewoz-osob/rodzaje-zezwolen/, dostęp: 16.10.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *