Aby móc ubiegać się o przyznanie licencji spedycyjnej czy transportowej, trzeba otrzymać najpierw certyfikat, który przyznawany jest po zdaniu odpowiedniego egzaminu państwowego organizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Co daje posiadanie certyfikatu?

Kurs i certyfikat

Aby przystąpić do zakładania firmy spedycyjnej czy transportowej, każdy przedsiębiorca musi otrzymać specjalne zaświadczenie. Jest to pozwolenie, certyfikat kompetencji zawodowej przewoźnika, które umożliwia założenie przedsiębiorstwa. Ten dokument „jest potwierdzeniem kwalifikacji oraz wiedzy niezbędnej do prowadzenia firmy transportowej oraz wykonywania zadań transportowych”1.

Funkcje certyfikatu kompetencji zawodowych

Jakie uprawnienia uzyskuje posiadacz certyfikatu? Może ubiegać się o uzyskanie odpowiednich, interesujących go licencji transportowych. Są to między innymi:

  • Licencja spedycyjna;
  • Licencja Wspólnotowa, która dawniej zwana była międzynarodową;
  • Otrzymanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnikadrogowego, czyli tzw. licencja krajowa (zwana tak od 2013 roku).

Jak więc widać, posiadanie certyfikatu umożliwia dalsze kroki, a więc nie tylko samo założenie firmy w zakresie przewodu towarów lub osób, ale także uzyskanie odpowiednich licencji i pozwoleń, które umożliwiają określenie charakteru działalności gospodarczej.

1http://www.certyfikatkompetencjizawodowychcpc.pl/certyfikat.html, dostęp: 16.10.2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *